יתר לחץ דם

הדם הזורם במחזור הדם מפעיל לחץ על דופנות העורקים. עוצמת הלחץ נקראת "לחץ הדם". כאשר הלחץ גבוה מידי, עלולים להתפתח עיוותים בדופנות העורקים והם עלולים להפוך דקים או להתעבות. הלחץ העודף  גורם לעומס על הלב.

לחץ הדם יכול לעלות באופן זמני כתוצאה מפעילות גופנית, ממתח או ממגוון של רגשות החל מהנאה ועד לכעס. בדרך כלל חוזר לחץ הדם לרמה תקינה לאחר שהמצב הזמני חולף.

קיימים עם זאת אנשים רבים שלחץ הדם שלהם גבוה כל הזמן. הפרעה זו עלולה לגרום לשבץ, מחלות לב וכלי דם, סוכרת , נזק לעיניים והפרעות בתפקוד הכליות . מסיבה זו נחשב יתר לחץ הדם לבעיה הבריאותית הראשונה בחשיבותה בעולם המערבי.

לעיתים ניתן להבחין בתסמינים של יתר לחץ דם: כאבי ראש, דימום מהאף, סחרחורות או הזעה. אולם על פי רוב, לא מופיעים כל תסמינים המעידים על קיומו של יתר לחץ דם. משום כך חיוני לבדוק באופן קבוע וסדיר את לחץ הדם. מדובר בהפרעה שיכולה להתפתח  אצל כל אדם, בכל גיל. עם זאת , שכיחותה גבוהה יותר אצל בני גיל הזהב. אם הגעתם לגיל המבוגר או אם יש לכם היסטוריה משפחתית של יתר לחץ דם, מומלץ לבדוק באופן סדיר את לחץ הדם ולנקוט בצעדים שימנעו את התפתחות הפרעה זאת.

כ- 90% מכלל מקרי יתר לחץ הדם מכונים בשם "יתר לחץ דם ראשוני" או "עיקרי". פירוש הדבר שאין הפרעה אחרת או גורם אחר נראה לעין האחראים ליתר לחץ הדם. סביר להניח שהאשמה תלויה במקבץ של גורמים הקשורים לאורח החיים. נמצא שתזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, מתח ועישון, קשורים לעלייה בלחץ הדם. אם קיימת מחלה או בעיה בריאותית אחרת הגורמת ליתר לחץ דם , כמו מחלות לב וכלי דם, או הפרעות בתפקוד הכליות , בלוטת יותרת הכליה או בלוטת התריס, מכנים את ההפרעה בשם "יתר לחץ דם משני" . מעט מאד אנשים סובלים מיתר לחץ דם חמור. מצב שבו לחץ הדם עלול לנסוק במהירות לרמות מסוכנות ביותר.

תסמינים ליתר לחץ דם : כפי שנאמר בדרך כלל לא מופיעים תסמינים המעידים על יתר לחץ דם , אולם לפעמים התסמינים הבאים עלולים להעיד על יתר לחץ דם:

כאבי ראש חוזרים ונשנים, סחרחורת, דימום מהאף, הזעה בלתי מוסברת, לחיים סמוקות, קוצר נשימה, הפרעות בראייה, צלצולים באוזניים.

בברכת בריאות איתנה - ד"ר אור בן עוזיאלטואול - בניית אתרים