סיבים תזונתיים

חוסר בסיבים תזונתיים הינה הסיבה העיקרית לרמות סוכר וכולסטרול גבוה בגיל מבוגר בעולם המערבי, הרעבה ופגיעה במערכת החיסון, כמו כן פגיעה במערכת העיכול וחילוף חומרים

מגיל צעיר מאוד לא מקפידים על מזון טרי, מגוון ירקות, לא מעובד ומלא (אורז מלא, קמח מלא וכו) ובכך מונעים מהגוף את הסיבים שכל כך קריטים למערכת החיסון (מצע ומזון לחיידקים הטובים), למערכת העיכול (חילוף חומרים ויציאות תקינות יום יום) ואיזון סוכר וכולסטרול


סיבים תזונתיים הם רב סוכרים לא -עמילניים שמקורם בצומח. הסיבים התזונתיים אינם מפורקים על ידי אנזימי העיכול של האדם, אך הם מתפרקים מעט במעי הגס על ידי חיידקי המעי

את הסיבים התזונתיים נוהגים לחלק לשני מיניםמסיסים במים ושאינם מסיסים במים. הסיבים התזונתיים שאינם מסיסים במים מצויים, בין היתר, בסובין חיטה ובדגנים מלאים, והסיבים התזונתיים המסיסים במים מצויים, בין היתר, בפירות, בירקות, בסובין שיבולת שועל ואפילו במוצרים מוכנים כחומרים מעבים.

השפעתם של הסיבים התזונתיים המסיסים במים בתהליך העיכול היא:

·       הם מזרזים את תהליך התרוקנות המעיים ומשחררים עצירות.

·       תוצרי הפירוק של התאית (שהמעי מפרק כ-5% ממנה)חומצות שומן קצרות–שרשרת, משמשים מקור אנרגיה לתאי הרירית שבמעי ומקצתם נספגים ומגיעים לכבד, ושם הופכים אנרגיה זמינה לגוף.

·       הסיבים, שמתנפחים וסופחים אליהם חומרים שונים בקיבה, נותנים תחושת שובע במהירות ולאורך זמן, והם מאטים את קצב חילוף החומרים בקיבה.

השפעתם של הסיבים הלא מסיסים במים, בתהליך העיכול:

·       שיפור תהליך העיכול ותפקוד מערכת העיכול.

·       הקלה בטחורים.

·       סיוע לסיבים המסיסים בהורדת רמת הגלוקוז בדם אצל הסוכרתיים.

·       סיוע בשמירה על תפריט דל אנרגיה, וזאת מכיוון שבעוד שלסיבים התזונתיים אין ערך קלורי, הם מתנפחים בקיבה עם ספיחת חומרים אחרים ומספקים הרגשת שובע לזמן רב.

צריכת סוג אחד של סיבים תזונתיים אינה מומלצת מפני שהגוף צריך את הסיבים התזונתיים משני המינים.

לאדם מבוגר מומלצת צריכת סיבים תזונתיים של 25 גרם עד 30 גרם ביום (או 15 - 18 גרם סיבים ל-1000 קילו קלוריות). לסוכרתיים מומלץ לצרוך כמות גדולה יותר, ובמקרה של סתימה במעי לא לצרוך כמעט. מקורות עתירי סיבים תזונתיים המומלצים לתזונה יומיומית הם מוצרי הקמח המלא, קטניות, גרעינים, אגוזים, פירות וירקות.

למרות יתרונותיהם הרבים של הסיבים התזונתיים, אין להגזים בצריכתם; שכן צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים יכולה להפחית את ספיגת המינרלים והוויטמינים המסיסים בשמן בגוף משום שהסיבים קושרים אליהם מקצת מהם. כמויות גדולות של סיבים עלולות לגרום לאי-נוחות קשה במערכת העיכול ואף לחסימת מעיים.


אין צורך בתוספי תזונה או מזונות יקרים, פשוט תחליפו את התפריט היומי באוכל טרי, מלא ומגוון


בריאות ובשורות טובות


אברהם מור קצב

 נטורופת והרבליט קליני  ND MA CIH


מספר המוצרים בסל : 0
  1. קטלוג
  2. תוספי תזונה
  3. /
  4. סיבים תזונתיים
logo בניית אתרים