סוכרת

סוכרת הינה בעיה מטבולית המתאפיינת בעלייה ברמת הסוכר בדם. חילוף החומרים של הפחמימות, החלבונים והשומנים גורם במישרין או בעקיפין להיווצרות גלוקוז המוכר גם בשם סוכר הדם.

הגלוקוז דרוש לאספקת אנרגיה לכל תא מתאי הגוף.

כאשר רמת הגלוקוז בדם גבוהה מידי, הוא הופך לרעיל למח ולאברים נוספים בגוף. מחלת הסוכרת עלולה לנבוע משתי סיבות עיקריות :

הסיבה הראשונה: חוסר בהורמון אינסולין, המיוצר בבלוטת הלבלב ותפקידו להעביר גלוקוז מהדם לתאי הגוף . 

הסיבה השנייה: תנגודת של תאי הגוף לאינסולין, מה שמונע מהגלוקוז לחדור לתאים. על פי האגודה לסוכרת, 6.2% מהאוכלוסייה סובלת מסכרת כאשר שליש מהחולים כלל אינם מודעים לכך שהם לוקים במחלה .

קיימים 3 סוגים עקרים של סוכרת:

·       סוכרת מסוג 1, המוכרת גם בשם "סוכרת נעורים" או סוכרת תלוית אינסולין, קיימת הפרעה בייצור והפרשת האינסולין ע"י הלבלב. סוכרת מסוג 1 מתפתחת בד"כ בתקופת הילדות או ההתבגרות. מאחר שבסוכרת מסוג 1 קיים חוסר מוחלט או כמעט מוחלט באינסולין, החולים צריכים להזריק לעצמם אינסולין ולעקוב מידי יום אחר רמת הסוכר בדמם.

·       סוכרת מסוג 2 , הפוגעת באנשים בוגרים מכונה גם בשם "סוכרת מבוגרים" או סוכרת שאינה תלויה באינסולין. סוג זה של סוכרת הוא השכיח ביותר. 
כ- 90% -95% מחולי הסוכרת חולים בסוכרת סוג 2.

·        הסוג השלישי של הסוכרת ידוע בשם "סוכרת הריון" והיא עלול להופיע במהלך ההיריון.

שלשת סוגי הסוכרת מהווים סכנה בריאותית חמורה. כאשר לא מבצעים מעקב אחר רמת הסוכר בדם ולא מטפלים בהפרעה, עלולה רמת הסוכר לנוע בין רמה נמוכה מאד (היפוגליקמיה ) ועד לרמה גבוהה במידה מסוכנת (היפרגליקמיה).

תסמינים של סכרת עלולים לכלול צימאון עז, הטלת שתן תכופה, תאבון מופרז, תאווה לדברי מתיקה, עייפות , עצבנות, איבוד משקל , ראייה מעורפלת, כאבי ראש.

תזונה שיש להימנע ממנה : סוכר לבן, מיני מתיקה, עוגיות, משקאות ממותקים, מוגזים, קמח לבן, מוצרי חלב פרה, אלכוהול וקפאין.

מזונות מומלצים: ירקות, אגוזים, סיבים תזונתיים, שעועית , שיבולת שועל, קטניות, אגוזים, חלבון נטול שומן כמו הודו , עוף או דגים, סלטים מירקות עליים, שמן זית, שזיפים, ענבים , פירות יער.

בברכת רפואה שלימה - ד"ר אור בן עוזיאל

logo בניית אתרים