חום גבוה

כאשר מערכת החיסון מזהה את פלישתו של חיידק או וירוס לגופנו, היא מתחילה את תהליך ייצור הנוגדנים, ובו זמנית גורמת לגוף להעלות את החום. כיצד החום הגבוה מסייע להתגבר על הפולש? בניגוד לאמונה הרווחת שחום גבוהה הורג וירוסים וחיידקים, החום שגופנו מסוגל לשאת, לא הורג אותם אך בהחלט מקשה על חייהם. בנוסף, עליית החום מייעלת את פעילותם של תאי מערכת החיסון.

 

הורדת חום בעזרת תרופות, או אמצעים נוספים אשר פועלים כנגד המנגנונים הטבעיים של הגוף, עשויה להפריע למלחמה נגד המחלה. יותרה מכך, הורדת חום שלא לפי הצורך, עלולה להאריך את תקופת המחלה ולהגדיל את הסיכון לתופעות הלוואי.

 

מיתוסים על חום גבוה

 

"חום גבוה עלול לגרום נזק למוח, במיוחד חום מעל ל-40 מעלות".

במציאות, רק חום גוף שעולה מעל ל-42 מעלות צלזיוס עלול לגרום נזק למוח. ‏הגוף מגיע לרמת חום שכזו רק במקרה של חום סביבתי קיצוני.

 

"ככל שהחום גבוה יותר, הסיבה לחום חמורה יותר".

גובה החום לא קשור לרמת החומרה של המחלה. למשל, שפעת רגילה אשר מלווה בחום נחשבת מחלה יותר קלה מאשר אוסטאומיאליטיס. אוסטאומיאליטיס, שהוא זיהום כרוני בעצם, לרוב לא מעלה חום גבוה אם בכלל.

 

"פרכוסי חום אצל ילדים הם תופעה נפוצה, והינם מסוכנים וגורמים נזק".

בפועל, רק כ- 4% מכלל הילדים סובלים מפרכוסי חום. פרכוסי חום אכן אירוע מפחיד, אך נמשכים בדרך כלל לא יותר מחמש דקות, ואינם  גורמים נזק, ודאי לא נזק קבוע.

 

"עליית חום חמורה דורשת טיפול תרופתי, אחרת החום ימשיך לעלות."

עליית חום מעל 39-39.4 מעלות מצריכה טיפול אך ורק אם היא גורמת חוסר נוחות משמעותי. חשוב לזכור שלמוח ישנו מנגנון לוויסות טמפרטורת הגוף.

התנהגות נכונה בזמן מחלת חום

       מומלץ לתת לגוף מספיק נוזלים בצורת חליטות, מרקים, מיצים לא ממותקים. בדרך זו נתמוך בהזעה ובהשתנה מרובות, אשר תורמים להורדת החום הטבעית. כמו כן כך אנו משלימים את הנוזלים המופרשים.

       ניתן לגוף את המנוחה הנחוצה לו. גופנו אינו מסוגל גם לתפקד כמו ביום רגיל, וגם להילחם במחלה בצורה יעילה.

       כדאי לצרוך מזונות קלים לעיכול ותורמים להתמודדות של הגוף עם המחלה. אמנם, לרוב, הגוף לא משדר תחושת הרעב, ובכל זאת נזין אותו תזונה המספקת לא רק אנרגיה נחוצה, אלא גם ויטמינים ומינרלים, שצריכתם גוברת בזמן החולי.

טיפול טבעי במחלת חום

בניגוד לגישה הרפואית, של הורדת חום כדי להקל על התסמינים הלא נעימים, גישה הוליסטית מכירה בהזעה ככלי טיפולי העיקרי בוויסות טמפרטורת הגוף בזמן המחלה. מעבר להורדת חום טבעית ומתונה, הזעה מעודדת זרימת דם היקפית, עוזרת בפינוי רעלים דרך העור.

 

ישנו מגוון רחב של צמחי מרפא וצמחי תבלין המשמשים כמייזעים, לצד מרק עוף חם, אמבטיית רגליים חמה או שמיכת פוך.

 

כמו כן ניתן להמריץ את פעילותה של מערכת החיסון, כדי לזרז את ההחלמה. צמחי מרפא המוגדרים כממריצי חיסון, כמו אכינצאה, מביאים את המחלה לשיאה מהר יותר. חשוב לזכור: השימוש בממריצי חיסון עשוי להביא לעלייה נוספת אך זמנית של חום הגוף.

 

אמנם גופנו מסוגל להחלים למרות הורדת החום, צריכת המזונות הלא מתאימים, ומחסור במנוחה, אך כדאי שנעזור לו במשימתו באופנים שצוינו, כדי להימנע מהתשת המערכת החיסונית בפרט ושאר מערכות הגוף בכלל.

 

לידיה בייבסקי, הרבליסטית  קלינית Cl.H, רפואת צמחים בקהילה


logo בניית אתרים