כעס

כעס הוא רגש לגיטימי המתריע על חוסר צדק שנגרם לנו.

אם לא נפרוק אותו, נשאר באי שקט מתמיד שישבש לנו את התפקוד השוטף

מאידך, כעס הוא רגש מגזע המוח, החלק שאחראי על ההישרדות (הילחם או ברח) וניהול לא נכון שלו עלול לגרום לנו להיות תוקפניים ולפגוע בעצמנו (ע"י שחיקה של בלוטת האדרנל והחלשת מערכת החיסון) ובסובבים אותנו באמצעות אלימות פיזית או מילולית.

 

כמה כלים, לניהול כעס נכון

1.     כל מה שקורה לך קורה לטובה, - הכל כדי שתצמח ותגדל ותתפתח בזכות כך. האדם שפגע בכם רק היה שליח לצורך כך. מצד האמת, אתה אמור תיאורטית להודות לאדם שפגע בך, כי בזכותו צמחת מבחינה רוחנית. לפעמים מבינים מהר מאוד מדוע הפגיעה בעצם היטיבה עמנו, אבל לפעמים לוקח שנים רבות עד שמבינים זאת אך בכל מקרה אתה היום (הכישורים, היכולות וההצלחות) בזכותם של כל שפגע בך ואמר לך "לא"


1.     על מה אני כועס ? – פשוט דבר עם עצמך בקול רם, הרגש הגיע מגזע המוח שאחראי על הישרדות, האדם הקדמון היה חייב את זה להישרדות במצב מסכן חיים להפעיל את הגוף בכדי לברוח או לתקוף מהסכנה, אבל אצלנו, האם באמת שווה להגיע למצב הזה בשביל הליצן שנוסע לפנינו לאט באיילון ?

עצם העובדה שתשאל את עצמך בקול רם את השאלה הזאת, המוח שלך כבר יבין לבד שאין כאן איום ממשי להישרדות ואתה לא נמצא במצב מסכן חיים, ובאופן בלתי נשלט הוא יאפשר לך "להוריד הילוך", להירגע ולנהל את הכעס אחרת לגמרי.

 

2.     למה אני כועס  ? – אולי לא נדלק הרכב לנהג הצעיר עם האור הירוק

                         אולי זה ש"חתך" אותי ממהר לבית חולים, או שהודיעו לו שהילד נפל בגן

                         אולי הוא איחר כי היה לו פאנצ'ר באוטו

                         אולי קשה לו להחנות ברוורס מחוסר ניסיון

                         אולי הוא לא עונה כי הוא במקלחת או נגמר לו הבטרייה

או אולי שלא ובאמת כולם טיפשים וגם במקרה הזה תשאל את עצמך בקול רם             האם שווה להעניש את עצמי על טיפשותם של אחרים ? – (אני כבר יודע את התשובה)

           

3.     על מי אני כועס ? -  כמו תביעת אצבע, לכל אחד מאיתנו מבנה המוח שונה (בזאת יודו כל הורים ליותר מילד אחד), מעבר לכך, כל אחד מאיתנו, גדל, חונך, למד, הודרך במחוזות אחרים, לכל אחד, יכולת ריכוז, הבנה, דעות, נטיות, פחדים, צרכים ורצונות אחרים, כל אחד חושב, זוכר, מבין ומפרש את המציאות שונה. חשוב לשנייה מה עובר בראשו של הצד השני ?  האם הוא פוגע בכם באופן מכוון ?

ככל שתתאמצו לראות את הדברים באור אחר, תגלה שהכעס מקבל צורה פייסנית ורגועה יותר

 

4.     האם כדאי לכעוס ? – "פנינים נדלות אך ורק מקרקעותיהם של נהרות הזורמים בשלווה" (ספר הידע)

כל מחפש פנינים יודע שאין סיכוי למצוא אותם בנהרות גועשים עם מערבולות וזרמים חזקים, גם בחיים בכל נהר שתפגוש, עם בני זוג, חברים, הורים, ילדים, אם תגיע אליו ב"טורים" גבוהים תמצא רק בוץ, רוצה למצוא פנינים ? – תבוא רגוע

אבי מור קצב

logo בניית אתרים