אי פיריון גברים

בעיות אי פריון בקרב גברים קשורות במקרים רבים לירידה בכמות, תנועתיות ואיכות הזרע. 

גבר מייצר בממוצע 1000 תאי זרע בשנייה.

באופן תקין במהלך קיום יחסי מין נפלטים כ- 40-200 מיליון תאי זרע.

על מנת להפרות את הביצית וליצור הריון יש צורך בכמות מספיקה (מעל 20 מיליון תאי זרע בסמ"ק) ובאיכות ותנועתיות תקינים שכן מרבית תאי הזרע הנפלטים בעת קיום יחסי מין אינם עוברים את צוואר הרחם ואינם מצליחים לשרוד עד הגעתם לביצית. כ-40% מבעיות הפוריות מקורן באישה, 40% נוספים מקורן בגבר ו-20% הנותרים מקושרים לשילוב בין בני הזוג או ממקורות שאינם ידועים.

 

תסמינים:

·  אי פליטה או מיעוט של נוזל זרע.

·  אין אונות

·  דחף מיני ירוד.

·  ניסיונות כושלים להפריה בעת משגל.

·  תנועתיות, כמות ו/או איכות זרע ירודים.
 

גורמים:

הגורמים לאי פריון בקרב גברים הינם רבים ומגוונים ובמקרים מסוימים גם לא ידועים.

הגורמים הנפוצים כוללים:

·  ירידה בכמות, איכות ותנועתיות של הזרע. לרוב כמות תאי זרע אינה הגורם המרכזי וקיימת חשיבות רבה לאיכות ותנועתיות הזרע.

·  הפרעות הורמונליות - כגון ירידה ברמות טסטוסטרון, עלייה ברמות הורמון החלב (פרולקטין), פעילות לקויה של הורמוני בלוטת התריס והפרעות בהורמוני בלוטת יותרת המוח FSH ו-LH.

·  חום בשק האשכים - יכול להיגרם עקב ישיבה ממושכת, רכיבה ממושכת, אמבטיות חמות, בגדים הדוקים, עבודה ממושכת בחום גבוה (למשל אופים), עבודה עם מחשב נישא, ג'קוזי, סאונה  וכד'.

·  זיהומים - הימצאות גורמים מזהמים כגון חיידקים, נגיפים ופטריות בדרכי המין והשתן המגיעים לרוב כתוצאה מהידבקות בעת קיום יחסי מין (דוגמת גנוריאה או כלמידיה) או ממערכת העיכול (קנדידה או אי קולי).

·  בעיות מבניות - כגון חסימה בצינור הזרע, טמירות אשכים, היעדר צינור זרע וכד'.

·  ליקויים גנטיים - מחסור במידע גנטי (כגון כרומוזום Y) התורם לייצור תאי זרע או קיום מחלות גנטיות כגון סיסטיק פיברוזיס 

·  אין אונות - הובלה לקויה של תאי הזרע אל הנרתיק עקב שפיכה לא יעילה (כגון שפיכה מוקדמת או נסוגה).

·  ליקוי חיסוני - תפקוד לקוי של מערכת החיסון המזהה את תאי הזרע כגורם זר ותוקפת אותם.

·  וריקוצלה - עלייה בטמפרטורה בשק האשכים עקב התרחבות וגודש של ורידי האשכים על רקע ליקוי בשסתומי הורידים.

·  עודף משקל - גורם לליקויים בתפקוד ההורמונלי ולחימום של שק האשכים.

·  שימוש בסמים, צריכת אלכוהול ועישון.

·  תזונה לקויה - עשירה בשומנים רוויים, חלבון מן החי ואסטרוגנים סינתטיים ודלה בסיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן חיוניות.

·  תרופות – תרופות כימותרפיות עלולות לגרום לבעיות פריון. כמו כן, תרופות ליתר ל"ד  (חוסמי בטא) ותרופות פסיכיאטריות עלולות לגרום לאימפוטנציה

·  מתח נפשי מוגבר.

·  חשיפה לרעלים - כגון מתכות כבדות, חומרי צבע, זיהום אוויר, חומרי הדברה, קרינה וכד'.

 

אבחנה:

אבחנה של בעיות פוריות בקרב גברים נעשית כאשר מתקיימים ניסיונות כושלים להפריה במשגל מעל לשנה וכאשר קיימות אחת או יותר מן ההפרעות הבאות:

ספירת זרע של פחות מ-5 מיליון תאי זרע למיליליטר, הימצאות של למעלה מ- 50% תאי זרע פגומים, תנועתיות פגומה או אי יכולת חדירת תאי זרע לביצית.

האבחנה מתבצעת לאחר תשאול מעמיק ובדיקת היסטוריה רפואית וניתוחית וכוללת מספר בדיקות:

·  בדיקה גופנית - בדיקה זו נעשית על ידי אורולוג (מומחה למערכות רבייה ושתן גבריות). בבדיקה נבחנים גודל ומרקם של איברי המין (פין אשכים, שופכה וערמונית).

·  בדיקת זרע - בדיקה זו מתבצעת על מנת לבחון תחת מיקרוסקופ את איכות, תנועתיות וכמות הזרע. בבדיקה נלקחות דגימות מנוזל הזרע של הגבר לאחר מספר ימים ללא פליטה (יחסי מין או אוננות). נוזל הזרע חייב להגיע למעבדה תוך שעה מהפליטה על מנת שישמר קרוב עד כמה שאפשר לטמפרטורת הגוף ויאפשר תוצאות מדויקות.

·  PCT (Post Coital Test) - בדיקת נוכחות תאי הזרע בצוואר הרחם. הבדיקה נערכת מספר שעות לאחר קיום יחסי מין בזמן ביוץ. דגימה מריר צוואר הרחם נלקח לבדיקה מיקרוסקופית בה בוחנים את צמיגות וכמות הריר וכן את הימצאותם והתנהגותם של תאי הזרע בתוכו.

·  בדיקת שתן - נעשית לאחר אוננות על מנת לבדוק נוכחות של תאי זרע. הבדיקה נעשית במקרים של היעדר נוזל זירמה, נוזל זירמה ללא נוכחות זרע או כאשר קיים מעט נוזל זירמה.

·  בדיקת נוגדנים לזרע - בדיקה הנעשית על מנת לשלול פעילות לקויה של תאי מערכת החיסון כנגד תאי זרע.

·  בדיקות גנטיות - בדיקות הבוחנות מוטציות גנטיות שעלולות להשפיע על איכות או ייצור תאי הזרע.

·  בדיקות הורמונליות - בבדיקות אלו בוחנים את רמות הורמוני בלוטת יותרת המוח FSH ו-LH המשפיעים על ייצור הורמוני המין וכן רמות הטסטוסטרון והורמון החלב (פרולקטין).

·  ביופסיה של האשכים - כאשר רמות ההורמונים תקינות אך לא קיימת שפיכת זרע נלקחת דגימה מרקמת האשכים לבדיקה מיקרוסקופית על מנת לבדוק את הגורם לבעיה.

·  אולטרא סאונד של הרקטום ושק האשכים - בדיקת הדמיה המסייעת בזיהוי חסימות בדרכי הזרע ונוכחות כלי דם מורחבים בשק האשכים. הבדיקה מאפשרת תמונה של דרכי הזרע והערמונית.

·  טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמית תהודה מגנטית (MRI) - בדיקות אלו מדגימות את אזור האגן ומסייעות בזיהוי חסימות או הפרעות אחרות בדרכי המין.

·  בדיקות נוספות - במקרים בהם קיים חשש לזיהומים שונים כגון מחלות מין, זיהומים בדרכי הזרע או השתן, דלקת ערמונית וכד' נלקחות דגימת דם ולעיתים גם דגימות מנוזל הזרע והערמונית לזיהוי הגורם המזהם.

 

טיפול קונבנציונאלי:

·  שינויים באורח החיים - המלצות לתזונה נכונה, הימנעות משתיית אלכוהול, צריכת סמים, עישון ולבישת בגדים צמודים.

·  טיפול הורמונלי - תרופות המכילות את הורמוני בלוטת יותרת המוח FSH ו- LH הגורמים לייצור והפרשה של טסטוסטרון באשכים. דוגמא לתרופות מקבוצה זו: Chorionic Gonadotrophin  (Chorigon, Pregnyl)

·  אנטיביוטיקה - ניתנת במקרים בהם קיימים זיהומים על רקע חיידקי ובהתאמה לסוג החיידק.

·  טיפולי הפריה - 

·        הפריה חוץ גופית/הפריית מבחנה IVF - (Intra Vitro Fertilisation) - הפריה זו נעשית במקרים בהם קיימת איכות זרע ירודה. בתהליך זה מפרים את הביצית של האישה עם תאי זרע בתנאי מעבדה ולאחר מספר ימים מחדירים אותה אל תוך הרחם.

·        הפריה תוך רחמית IUI - (Intra Uterine Insemination) - הפריה זו נעשית במקרים בהם קיים ריכוז נמוך או בעיה בתנועתיות הזרע. את התהליך מבצעים בעזרת מעקב באמצעות בדיקת הדמיה וגינאלית (אולטרא סאונד) העוקבת אחר התפתחות זקיקים בשחלה של האישה. כאשר מתקיים ביוץ מוחדרים תאי הזרע באופן ישיר אל הרחם באמצעות צינורית העוברת דרך הנרתיק וצוואר הרחם.

·        הזרקת זרע אל תוך הביצית ICSI - (Intracytoplasmic Sperm Injection) - הפריה זו מבוצעת במקרים בהם ההפריות האחרות כושלות או במקרים בהם קיים מיעוט קיצוני של תאי זרע בנוזל הזירמה. התהליך מבוצע תחת תנאי מעבדה באמצעות שימוש במיקרוסקופ המזהה תא זרע תקין אשר מוחדר אל תוך הביצית בהזרקה. לאחר ההפריה מחדירים את הביצית אל חלל הרחם.

·  ניתוחים - 

·        ניתוחים להפקת זרע - ניתוחים אלו מבוצעים על ידי דקירת האשך או פתיחתו. במהלך הניתוח נלקחת דגימה מרקמת האשך לחיפוש תאי זרע. טיפול זה נעשה במקרים של חסימה בדרכי המין, היעדר פליטה או היעדר תאי זרע בנוזל הזירמה.

·        ניתוח וריקוצלה - ניתוח המבוצע על ידי קשירת הורידים בשק האשכים. הניתוח מסייע בטיפול במקרים בהם ורידי האשכים מורחבים וגורמים לעליית טמפרטורה בשק האשכים הפוגמת בייצור תאי זרע.

 

טיפול טבעי:

המישור הפיזי – העלאה של כמות, תנועתיות ואיכות הזרע על ידי הקניית הרגלי תזונה נכונה (עשירה באבץ ונוגדי חמצון) ושימוש בצמחי מרפא ובתוספי תזונה ספציפיים כמפורט בהמשך.

מומלץ להימנע מלבוש צמוד ולא מאוורר, שהייה במקומות חמים לאורך זמן (מאפיות, מכבסות וכד') ומיצירת לחץ מקומי וחום על אזור האשכים (רכיבה על סוסים/ אופניים וכד').


במידה והגורם לאי הפריון הינו אין אונות  יש לטפל בבעיה זו, כפי שמפורט תחת הערך אימפוטנציה


המישור ההורמונלי הרבייתי – במידה וקיימת המרה של טסטוסטרון לדיהידרוטסטוסטרון ניתן בעזרת צמחי מרפא לעכב תהליך זה ולהעלות את רמת הטסטוסטרון.

במידה וקיימת רמת אסטרוגן גבוהה ניתן להפחיתה על ידי תזונה נכונה (הגברת צריכת פיטואסטרוגנים) ושימוש בצמחי מרפא (ספציפיים למערכת הרבייה הגברית) ותוספי תזונה (כגון אבץ וארגנין ועוד).


המישור ההורמונלי הכלייתי – סטרס ולחץ גורמים לשחרור יתר של הורמוני לחץ (קורטיזול וקורטיזון) אשר מדכאים הפרשה וייצור של הורמוני מין. טיפול במישור זה כולל שימוש בצמחי מרפא אדפטוגניים כמו גם הקניית אורח חיים בריא (תזונה, שינה נאותה, ביצוע פעילות גופנית, שעות עבודה וכד')

והפחתת סטרס על ידי שימוש בטכניקות הרפיה שונות (טיפולי מגע, דמיון מודרך, תרגילי נשימות, מדיטציה, יוגה וכד').


המישור הנפשי – בעיות וטיפולי פריון יוצרים לעיתים לחצים רבים ותחושות של תסכול וייאוש. לכן, תמיכה במערכת העצבים על ידי שימוש בתזונה מועשרת בויטמיני B וחומצות שומן חיוניות כמו גם שימוש בצמחי מרפא מרגיעים יסייעו לאיזון המצב הנפשי.


בנוסף, 

בסקירת המחקרים המובאת בהמשך ניתן לראות ראיות קליניות לחשיבותה של התזונה וליעילותם של צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול באי פריון בקרב גברים.
 

תזונה:

 

הגברת צריכה של:

·  מזונות אורגניים ללא כימיקלים וחומרי הדברה. חומרי הדברה והורמונים מן החי עלולים להגביר השפעה אסטרוגנית ולהפחית את השפּעת הטסטוסטרון.

·  מזונות המכילים אבץ כגון גרעיני דלעת, גרעיני חמנייה, קטניות ועוד.  שחיוני לפעילות תקינה של בלוטת הערמונית ומסייע בהעלאת רמות טסטוסטרון.

·  אומגה 3 המצויות בעיקר בדגי ים (מי ים עמוקים, ים צפוני) כגון סרדינים, סלמון, הרינג (מטיאס), טונה, מקרל, פורל, הליבוט, סול ובזרעי פשתן.  חשובות לתקינות תאי הגוף, מהוות אבן בניין להורמוני מין ושומְרוֹת על פעילות עצבית תקינה.

·  חומצות שומן חיוניות המצויות במזונות כגון אגוזים, שקדים, זרעים ושמן זית. חשוב לציין כי יש לצרוך אגוזים, שקדים וזרעים בצורתם הטבעית (ללא קלייה) משום שקליתם גורמת לחמצון והרס החומרים החיוניים.

·  מזונות כגון ירקות עליים, דגנים מלאים, מוצרי סויה ועוד המכילים ויטמין E המסייע בהרחבת כלי דם ומשמש כנוֹגד חִמצון.

·  צריכת פירות וירקות המכילים נוגדי חמצון, סיבים תזונתיים, מינרלים וויטמינים אשר חיוניים לתהליכים רבים של חילוף חומרים ולנטרול רדיקלים חופשיים.

·  חלבון מן הצומח - קטניות (שעועית, עדשים, פול, סויה, חומוס וכד'), דגנים מלאים (קינוא, אורז מלא, כוסמת, שיפון, גריסים וכד') וזרעים ואגוזים. על מנת לקבל חלבון מלא מומלץ לשלב אכילת דגנים וקטניות.

 

הימנעות או הפחתת צריכה של:

·  מזונות המכילים שומן רווי וכולסטרול- בשר בקר, מזון מעובד, מרגרינה, חמאה, שמנים מזוקקים. שומנים מסוג זה פוגעים בזרימת הדם, משבשים את המאזן ההורמונלי ופוגעים בפעילות של אומגה 3

·  צריכת אלכוהול ועישון המשפיעים על זרימת הדם, ייצור איכות ותנועתיות תאי הזרע. בנוסף, צריכת יתר של אלכוהול גורמת לניצול מוגבר של ויטמינים ומינרלים החיוניים לפעילות תקינה של מערכות הגוף בפרט המערכת ההורמונלית.

·  מזונות תעשייתיים, מעובדים, מלאכותיים ומשוּמרים המכילים צבעי מאכל וחומרי טעם וריח. מזונות אלו עלולים להכיל שומנים, סוכרים, כימיקלים וכד' המשפיעים על מערכת המין.

 


צמחי מרפא לטיפול באי פריון בקרב גברים:

כאמור, אי פריון הגבר עלול להיגרם מכמה סיבות שונות. יש לאבחן את מקור הבעיה ולבחון האם שימוש בצמחי מרפא עשוי לסייע.
במקרים של בעיה מבנית אחרת אין טעם לטיפול בעזרת צמחי מרפא.
צמחי מרפא המשפיעים ישירות על כמות ואיכות הזרע:


מאקה, קטב מצוי ודקל ננסי, ג''ינסנג קוראני ואשווגנדה

תוספי תזונה שיכולים לסייע:

 לסיוע באיזון הורמונלי:  פיקסמן, מאקהלייאוןאומגה 3פטריות ריישיבלנסיןגדילןקוורציטין,אסטקסנטיןלסיוע באיזון מערכת העצבים (נוגד דיכאון וחרדות):   בלנסין של נס הטבע,  מודי באלאנס של פליאה,  פיקסולין  של ננו טבע או FOCUS   של ראן פארמהחשוב לשים לב, בהעדר איש מקצוע ברקע

צמחי מרפא אשר חשוב להימנע משימוש בהם בשל השפּעתם השלילית על החשק המיני הגברי הם שיח אברהם (Vitex)    וכשות (Humulus)     

במידה ונעשה שימוש בתרופה ויאגרה או בתרופה מקבילה, יש להיזהר בשילוב צמחי מרפא המגבירים את זרימת הדם ההיקפית או מעלים את לחץ הדם 

 

בברכת בריאות איתנה,


אברהם מור קצב


נטורופת והרבליט קליני  ND MA CIH

logo בניית אתרים