כאבי גב תחתון

 

כאבים נפוצים מאוד. אך הם לא גזירת גורל, ניתן למנוע אותם מבעוד מועד באמצעות שמירה על פעילות גופנית תקינה, ישיבה ויציבה נכונה,

כשלא מקפידים מראש על תנועה נכונה, בהכרח מתפתח ניוון ודלקתיות שבתורם תורמים לכאבי ומגבלות תנועה.


הגורם הראשון הוודאי והמוחלט לכאבי גב תחתון  הוא הישיבה לאורך זמן רב מידי על כיסא בבית, כורסה, ספה במשרד או ברכב. (מחקרים מראים שמי שיושב מעל 5 שעות ביום יגיע לכאבי גב לפני הפנסיה, לא משנה כמה פעילות גופנית הוא יעשה) - אחת ממלכודות הדבש האכזריות של החיים המודרניים, מומלץ לקרוא עוד על נזקי הישיבה ותיקונם.


   10 הרגלים חשובים, בוודאות מוחלטת שביכולתם להפחית כאבי גב תחתון


        1. אם כבר יושבים, אז לשבת עם גב זקוף הצמוד למשענת הכיסא, ולשמור על כפות רגליים ישרות ומונחות על הקרקע, ועל כתפיים רפויות ומשוחררות. מומלץ להכניס כרית או מגבת בין הכיסא           לגב, באזור הגב התחתון.


        2. לשבת על כסא ללא משענת  בשיטת אלכסנדר, הטוב ביותר הוא כדור פיזיו גדול (עקב חוסר היציבות, הישיבה הופכת לתרגיל של שיווי משקל וחיזוק שרירי ליבה)


        3.  תלייה על מתח לפחות דקה ביום להוריד עומס מהגב תחתון – כך תעשו זאת נכון


        4. קחו הפסקה מהישיבה, קומו מהכסא לפחות 10% מהזמן כ 5-6 דקות כל שעה ועמדו, או הלכו במקום או למתוח את הגב או קפיצות במקום (ההרגל הכי חשוב בתנועה)  כך תעשו זאת נכון


        5. הקפידו על פעילות גופנית יומיומית..- כך תעשו זאת נכון


         6. המנעו מתנודות מהירות, מתפרצות, חדות וקשות הימנעו מסחיבה והרמת חפצים בעלי משקל גבוה. גם ניסיון להימתח על מנת להגיע לאיזה שהוא חפץ בגובה, הוא בעייתי. אל תתכופפו                   להרים דברים מהרצפה. במידה ואתם חייבים להתכופף עשו זאת בצורה הנכונה. (לא מכופפים את הגב בשום אופן, מקפלים את הברכיים לאט ובזהירות ושומרים על גב זקוף לאורך כל                  הפעולה.)


       7. דקה לפני שקמים מהמיטה כל בוקר, להניע את הגב התחתון לכל הכיוונים- כך תעשו זאת נכון


        8. לתרגל יוגה או פילטיס כמה דקות ביום ובעיקר עמידת נר ומחרשה.


        9. הקפידו על הרגלי תזונה נכונים – כך תעשו זאת נכון.


        10. הקפידו על הרגלי ניקוי רעלים ומתכות כבדות מהגוף – כך תעשו זאת נכון


 


 אברהם מור קצב


       נטורופת והרבליט קליני  ND MA CIH    logo בניית אתרים