יתר לחץ דם

 

הבעיה הבריאותית הראשונה בחשיבותה בעולם המערבי.


אף על פי שרבים מאיתנו נוטים לדחות את ביצועה של בדיקת לחץ דם שיגרתית ומגלים את התוצאות הקשות רק שעולים על אמבולנס, אני ממליץ לכל אדם לגשת למרפאת האחיות הקרובה ולהשקיע 5 דקות בבדיקה קלה ופשוטה אך מצילת חיים, אם הוא גבוה מידי, יש לי 2 בשורות לחדש לכם.


הבשורה הרעה היא שהצטרפתם למילארדי אנשים שחיים עם הבעיה וגורמים בעקביות לעומס על הלב, סיכוי גבוה לשבץ, מחלות לב וכלי דם, סוכרת , נזק לעיניים והפרעות בתפקוד הכליות.


הבשורה הטובה היא שלא חייבים להצטרף למליוני אנשים בעולם שמתים מזה כל שנה, נסו לאמץ את אורח חיים בריא, תוך חודש השינוי ידהים אתכם ותתחילו להיות מאוזנים ללא תרופות, כדוגמת עשרות מטופלים שלנו - הישארו איתנו 


לחץ דם הוא הלחץ של נוזל הדם על דפנות העורקים, הוא יכול לעלות באופן זמני כתוצאה מפעילות גופנית, ממתח או ממגוון של רגשות החל מהתרגשות, הנאה ועד לכעס. בדרך כלל חוזר לחץ הדם לרמה תקינה לאחר שהמצב הזמני חולף, אולם אם הוא גבוה כל הזמן. אזי עלולים להתפתח עיוותים בדופנות העורקים וברוב המקרים  ( 90%) לא מופיעים כל תסמינים המעידים על קיומו.


מדובר בהפרעה שיכולה להתפתח  אצל כל אדם, בכל גיל. עם זאת , שכיחותה גבוהה יותר אצל בני גיל הזהב. מומלץ לבדוק באופן סדיר את לחץ הדם ולנקוט בכל הצעדים שימנעו את התפתחות הפרעה זאת.


מה הם הכלים שיש ברפואה הטבעית  לטיפול ביתר לחץ דם


1. להפחית את צריכת הנתרן (מלח)

צריכת נתרן עודפת היא הסיבה העיקרית ללחץ דם גבוה בחברה המערבית, בני האדם מתוכנתים לאכות כעשירית נתרן ממה שהם אוכלים.

הנתרן הוא רכיב תזונתי חיוני, תזונה טבעית וירקות מספקים את הכמויות הקטנות שהגוף זקוק להם, אך צריכה עודפת שלו (מזונות מעובדים), תוביל לאגירת נוזלים ובתגובה הגוף מעלה את לחץ הדם במטרה לדחוף החוצה את עודפי הנוזלים והמלח.

מעבר למחקרים, כל חברה שאינה צורכת מלח (כן, יש כאלו שאין להם מלחיה ואינם אוכלים חטיפים מלוחים ומזון מעובד) כדוגמת כפרים בסין או אינדיאנים משבט היאנוממו, היו הנבדקים שצרכו את כמות הנתרן הנמוכה ביותר שמצאו, בדיוק כמו שגוף האדם תוכנת במקור לצרוך. ואכן, החוקרים גילו כי ערכי ל"ד של הקשישים, היו זהים לערכים של הנבדקים בגיל ההתבגרות, לחץ דם הממוצע היה 60\100 ולא מצאו אפילו מקרה 1 של יתר לחץ דם.


ונחזור לעולמינו, מה אנחנו יכולים לעשות להיגמל מהמלח ?

א. להוריד למינימום מזונות מעובדים, חטיפים מלוחים, בשר או עוף קפוא (20% ממשקלם מגיע מהזרקת מיים עם מלח - עד כדי קח שבחתיכת עוף נמצאו מעל 800 מ"ג נתרן לפני התיבול)


ב. להפסיק להוסיף מלח לכל ארוחה (שליש מהאנשים מוסיפים מלח לפני הטעימה של הביס הראשון)


ג. להפחית המלחה של כל תבשיל (בהתחלה, ייתכן שהאוכל ירגיש תפל, אך תוך 2-4 שבועות, הקולטנים למלח בבלוטות הטעם, יהפכו רגישים יותר ותתרגלו לטעם החדש והבריא, פשוט לא תאמינו שאחרי חודש תתרגלו לטעם ואפילו תעדיפו לאכול את המזון עם הרבה פחות מלח כעדויות אצל לא מעט מטופלים - במקום מלח נסו משפרי טעם טבעיים מעשבי תיבול וכך במקום נתרן תכניסו לגוף כמות מכובדת של נוגדי חמצון)


2. ירידה במשקל - ברוב המקרים, ירידה במשקל הביאה לירידה בלחץ דם, קבלו 14 טיפים שיעזרו לכם במשימה


3. תזונה - להקפיד על כל כללי התזונה הנכונה


4. פעילות גופניתחייבים להתייחס לכל 8 המרכיבים של התנועה הגופנית - דקות ספורות מידי יום


5. נשימות  - הכלי הכי עוצמתי להורדת לחץ דם מיידית, תוצאות תוך דקות, קיראו איך עושים את זה


6. ניהול סטרס - חייבים להיות יותר שעות ביום רגועים ונינוחים מאשר לחוצים וכועסים, קיראו על כל הדרכים להגיע לשם


7. שינה - לא רק איזון ל"ד, הרבה מאוד תהליכים של ניקוי, ריפוי ועיכול קורים בשינה, הקפדה עליה היא תנאי בסיסי לבריאות, כל הטיפים לשינה איכותית 


8. להכניס לתפריט מזונות שמכילים הרבה ניטראטים, חומר הגלם לייצור חנקן חמצני ( Nitric Oxide או NO) שמפעילים קולטנים בדפנות העורקים שגורמת להרפיית השרירים, הגדלת קוטר העורק = ירידה בלחץ הדם.

עשרת המקורות התזונתיים הטובים ביותר לניטראטים

      א. אורוגולה   (480 מ"ג ניטרט ל 100 גרם)

      ב. רוברב     (נקרא גם ריבס, דומה מאוד לסלרי אך הגבעולים האדמדמים)

      ג. כוסברה

      ד. חסת משי

      ה. עלי בייבי

      ו. בזילקום 

      ז. עלי סלק

      ח. מנגולד

      ט. מנגולד

       י. סלק  (120 מ"ג ניטרט ל 100 גרם)


  9. להוסיף זרעי פישתן - עדיף טחונים וכל יום מחקרים הראו ש 3 כפות ביום, הורידו 15 מ"מ כספית מהסיסטולי (ל"ד הגבוה)


  10. להכניס לתפריט זרעי סלרי - מכיל מינרלים שמפחיתים ל"ד (אשלגן ומגנזיום), מכיל  PTHALIDES שהם מולקולות שנמצאו מרפות שרירים חלקים (השרירים מסביב לעורקים) וגם מפחיתים רמת הורמוני סטרס


  11. לשתות חליטות עלי זית, עוזרר והיביסקוס


  12. תוספי תזונה מומלצים שכדאי לשקול לקחת ולאזן את הלחץ דם עד שאורח החיים יעשה זאת - שום שחור, מורינגה, אלוורה, עלי זית, עוזרר, דיאסטופ, סיסטו 120, סרפד, ולריאן  אין באמור המלצה או התוויה רפואית, בכל מקרה חובה להיתייעץ עם רופא המטפל 


  טיפים נוספים ומתכונים טבעיים, טעימים ובריאים לטיפול ביתר לחץ דם, של אפרת נבון נטורופתית מוסמכת N.D, M.A, C.A, בעלת מרכז 'תרפא' לריפוי טבעי. 


  בברכת בריאות איתנה,


  אברהם מור קצב

  נטורופת והרבליט קליני  ND MA CIH

  logo בניית אתרים