שפעת

בדרך כלל, השפעת היא מחלה עונתית. היא מגיעה עם בואן של רוחות קרות, לחות חודרת וגשמים. אפשר להילחם נגדה בנחישות ובאומץ כנגד אויב עיקש. או לחילופין, אפשר להתייחס אליה כתופעה טבעית של הסתגלות של גופנו לחורף, המלווה בחום, כאבי גרון, עודף ליחה וחולשה.

 

בכל מקרה, התופעה דורשת סבלנות לאורך הטיפול בתסמינים הלא נעימים, ולקיחת פסק זמן, כי בעת המחלה גופנו לא מסוגל לשרת אותנו כפי שאנו רגילים.

חשיבות החום

ברגע שהמערכת החיסונית מזהה את נוכחות הווירוס, כאשר הוא רק נוחת על ריריות האף, היא מתחילה את מאבקה המורכב משני מהלכים. היא מתחילה לייצר נוגדנים ובו זמנית גורמת לגוף להעלות את החום. איך חום גבוה מסייע להתגבר על הווירוס? אמנם החום שגופנו מסוגל לשרוד לא הורג את הווירוסים, אך בהחלט מקשה על חייהם. בנוסף, עליית החום מייעלת את פעילותם של תאים לבנים של המערכת החיסונית.

 

לכן נקיטת צעדים להורדת חום עשויה להפריע למלחמה נגד הוירוס. יותרה מכך, הורדת חום שלא לפי הצורך, עלולה להאריך את תקופת המחלה ולהגדיל את הסיכון לתופעות הלוואי.

מנוחה ושתייה

בזמן שרוב המשאבים של גופנו עובדים עבור מערכת החיסון, אין הגוף מסוגל לתפקד כמו ביום רגיל: לעבוד, ללמוד, לאכול או לעשות ספורט. הוא זקוק למנוחה.

 

מעבר למנוחה, הוא זקוק לכמות מוגברת של נוזלים (חליטות, מרקים, מיצים לא ממותקים) כדי לתמוך בהזעה ובהשתנה המרובות, אשר תורמות להורדת חום טבעית ולפינוי רעלים מהגוף (כמו שרידי הוירוס ושרידי תאים לבנים שנפלו בקרב).

הזנה

בזמן השפעת גופנו משקיע את רוב המאמצים במלחמה בוירוס. אף על פי שגופנו לא תמיד משדר תחושת רעב, נשתדל לצרוך מזונות שלכל הפחות לא יקשו על התמודדות הגוף, ולכל היותר יועילו לטיפול בשפעת.

 

לשם כך כדאי להימנע מ:

 

       מוצרי חלב, אשר תורמים להיווצרות ליחה עודפת בגוף. זוכרים? הגוף זקוק למנוחה ולא לטרחה מיותרת בזמן המחלה.

       מזונות מתוקים, אשר יוצרים הפרעה לתפקוד מערכת החיסון וגם לתפקוד מערכת העיכול, וגם  תורמים לשגשוג של חיידקים שונים, לא בהכרח ידידותיים בתקופה זו.

       שתיה קרה ומזונות קרים, להם פוטנציאל להחליש את פעילות מערכת החיסון ולהקשות על פעולת העיכול. קש קטן דומה שבר את גב הגמל.

 

בהיעדר תזונה מושלמת, כדאי לשקול נטילת תוספים המסוגלים לסייע לשמור על מערך ההגנה של גופנו במיטבו:

 

       ויטמין D3: כדאי להגדיל את תוספת היומית ל 2000 IU ליום לפחות, בהתאם לחסרים.

       ויטמין C: מאוד שימושי לטיפול יעיל בשפעת, אשר יכול להפחית את משך הזיהום.  חשוב לשים לב שהתוסף לא יהיה על בסיס של סידן, על מנת למנוע הרעלה של מינון יתר.

       אבץ: יכול להפחית את משך המחלה ואת ההחמרה של התסמינים, בתנאי שהוא נלקח בתוך 24 שעות מתחילת הופעת התסמינים.

       חיידקים חיוניים: 70% עד 80% משחקני מפתח של המערכת החיסונית ממוקמים במעי. מערך חיידקי מעיים משפיע על חסינותנו באופן כללי.

צמחי מרפא

ניתן לעבור את השפעת בעזרת טיפול טבעי בלבד. ישנו מגוון עשיר של תרופות סבתא בכל מסורת, העוזר לגוף להתמודד עם המחלה. ישנו מגוון לא פחות עשיר של צמחי מרפא שתורמים להחלמה.

 

ניתן להיעזר בחליטות ברקיחה ביתית, בפורמולות מדף מוכנות, או בהרכבים של צמחי מרפא מותאמים אישית על ידי הרבליסט קליני. במקרה של טיפול עצמי חשוב להבין מה היא האסטרטגיה הנכונה לטיפול בשפעת, שיהיה לא רק טבעי אלא גם יעיל ואפקטיבי.

 

 

סוגים שונים של מחלות דרכי הנשימה (סינוסיטיס, ברונכיטיס, וכו') העלולים ללוות את שפעת והצטננות, כל אחד מהם ראוי לטיפול מתאים.

 

תזכורת חשובה: הגיוני להתייעץ עם הרופא ברגע שחום גבוה נמשך יותר משלושה ימים, או שמופיעים תסמינים חריגים.

 

לידיה בייבסקי, הרבליסטית  קלינית Cl.H, רפואת צמחים בקהילה

 

טואול - בניית אתרים